חפירת תעלה על הרמה במרכז הר הבית

 

עבודות הווקף

ביולי 2007 חפר הווקף בטרקטור תעלה על הרמה במרכז הר הבית. אורך התעלה 80 מ', ועומקה כמטר אחד. התעלה נחפרה מהקצה הצפוני של הרמה ועד סמוך למבנה כיפת הסלע, לצורך החלפת כבל חשמל. המשטרה נתנה חסות לחפירות הווקף, אף על פי שנעשו ללא רישיון, בניגוד לחוק המחייב רישיון בכתב מרשות העתיקות לכל עבודות חפירה שנעשות באתר עתיקות מוכרז.
לדברי משטרת ישראל רשות העתיקות ידעה על הנעשה. 

לצפייה בכתבת ערוץ 10 לחץ כאן

 

החפירה נעשתה באחד משלושת הטרקטורים שנמצאו באופן קבוע בתוך מתחם הר הבית. עד היום יש טרקטור קבוע במתחם הר הבית, והימצאותו מאפשרת לווקף לבצע בקלות עבודות בלתי חוקיות בכל רגע נתון. אין סיבה שכלים מכניים מסוג זה יימצאו באתר עתיקות כמתחם הר הבית, מלבד במקרים יוצאי דופן שלגביהם צריך להינתן רישיון מיוחד.

תעלה על הרמה במרכז הר הבית
          התעלה, מבט דרומה
טרקטור ליד כיפת הסלע
טרקטור בהר הבית בעת העבודות 
 

נזק לארכאולוגיה

בקצה הצפוני של התעלה התגלה קיר קדום, וייתכן שהוא מימי הבית השני. הקיר לא נחפר בצורה מסודרת ולפיכך אי אפשר לעמוד על טיבו ולתארך אותו על פי הכלים הארכאולוגיים הנהוגים.
 
מתוך התעלה הוצאה אדמה משכבות ארכאולוגיות ובה ממצאים רבים.
יש לציין שהתעלה נחפרה במקום שבו פני הסלע גבוהים מאוד והיא פגעה בשכבות הקדומות ביותר שישבו ישירות על הסלע.

את העפר שהוצא מהתעלה פינו טרקטורים והעמיסו על ערימות עפר שנמצאות בתוך הר הבית מאז חפירת הבור הגדול בכניסה לאורוות שלמה. למותר לציין שהממצאים מהתעלה לא הופרדו ולא נשמרו לפי הקשרם הארכאולוגי, וכמובן שלא התבצע תיעוד ארכאולוגי מלא. 

 

 

 

 

התנהלות המשטרה ורשות העתיקות

דובר המשטרה אמר שהמשטרה אישרה את העבודות בשיתוף רשות העתיקות. בפועל, לא נכח שום נציג של רשות העתיקות במקום בעת העבודות ולא היה בידי הווקף אישור כתוב לביצוע העבודות, אף שהחוק מחייב זאת. העבודות נעשו בניגוד לחוק. על פי חוק העתיקות כל עבודה באתר עתיקות מחייבת אישור כתוב של רשות העתיקות ופיקוח צמוד של ארכאולוג, וכל עבודה באתר עתיקות המשמש לפעילות דתית מחייבת אישור גם מוועדת שרים. השוטרים אמנם היו במקום אך הם לא מימשו את תפקידם באכיפת החוק ולא מנעו מהווקף לבצע את העבודות הבלתי-חוקיות.
השוטרים מנעו מאנשי הוועד למניעת הרס העתיקות שהיו במקום בעת העבודה לאסוף חרסים שהיו זרוקים מחוץ לתעלה. באופן אבסורדי הם שמרו באדיקות על הממצאים מפני אנשי הוועד, אך לא שמרו על האתר מפני העבודות ההרסניות של הווקף.
כמה כתבים, וכן הוועד למניעת הרס העתיקות, פנו לרשות העתיקות וביקשו את תגובתה לנעשה. רשות העתיקות סירבה להגיב.
גם רשות העתיקות וגם המשטרה נוקטים אזלת יד ביחס למעשי הווקף בהר הבית, ולא ממשים את חובתם כלפי החוק. רשות העתיקות לא מיישמת תיעוד ארכאולוגי מלא לפני הנחת צינור חדש מתחת לפני הקרקע, והמשטרה לא מונעת את העבודות הנעשות ללא האישורים הנדרשים.

 

אבני גזית שהתגלו בתוך התעלה
אבני גזית שנמצאו בתוך התעלה, כנראה שרידי קיר מימי בית שני
ממצאים מתוך התעלה בהר הבית
ממצאים ארכאולוגיים בעפר שהוצא מהתעלה

טרקטורים עובדים על הרמה שבמרכז הר הבית

 

  

 

 

 

 בחזרה ל'הרס עתיקות בשנת 2007